Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda rozmowa z terapeutą?

Podczas pierwszego spotkania psychoterapeuta pyta pacjenta o główny powód wizyty i oczekiwania. Ważne są dla niego również kwestie osobiste, przeżycia, odczucia i emocje. Niemal każdy szczegół z życia pacjenta może bowiem okazać się istotnym elementem psychoterapeutycznej „układanki”.

Jak przygotować się do rozmowy z psychoterapeuta?

Przed spotkaniem nie musimy się specjalnie przygotowywać. Warto jednak podczas sesji psychoterapii indywidualnej być możliwie otwartym i nie krępować się. Sukces zależy bowiem w głównej mierze od współpracy pacjenta z psychologiem.

Dlaczego terapeutą milczy?

Milczenie psychologa terapeuty ma jeszcze inną funkcję, niezwykle ważną w procesie terapii – pobudza pacjenta do mówienia. Dla części osób samo milczenie jest kłopotliwe, więc starają się zapełnić to pustkę słowami, czują się niekomfortowo w ciszy. Dla pacjenta niezwykle istotna jest informacja o czym ma mówić.

Ile powinna trwać terapia?

To kwestia bardzo indywidualna i zależna m.in. od nurtu, w jakim prowadzona jest terapia, oraz specyfiki problemu, z jakim zgłasza się Pacjent. Mówiąc najogólniej, terapia trwa średnio od 3 miesięcy do kilku lat.

Po jakim czasie widać efekty psychoterapii?

Wiele osób czuje ulgę już po kilku lub kilkunastu sesjach. Jednak w większości przypadków jest to długotrwały proces. Terapia może trwać nawet rok, dwa, zależy to przede wszystkim od zdefiniowanego problemu, celów i przebiegu terapii.